Jdi na obsah Jdi na menu
 


Orlické hory a podhůří

14. 6. 2010

Kam a jak jedeme?

Trasa začíná v Deštném v Orlických horách a může končit na několika různých místech - u Masarykovy chaty na Šerlichu, v Orlickém Záhoří nebo ve Zdobnici, záleží jen na tom, kam míříte. Z Deštného vede cesta po žluté turistické značce do Zákoutí, kde se napojí na modrou značku. Tady vás čeká poměrně náročné stoupání do Luisina údolí - na krátké části cesty vystoupáte o více než 150 výškových metrů.

Z Luisina údolí pokračuje cesta pouze mírným stoupáním na rozcestí Pod Marušou, kde modrou značku vyměníte za zelenou. A pak hurá na další stoupání na vrchol Velké Deštné - tentokrát je to 230 výškových metrů na 1,5 kilometru trasy, přičemž zpočátku je stoupání velmi mírné.

Poté, co vystoupáte na Velkou Deštnou, můžete vystoupat ještě o kousek výše - na vrcholu se nachází malá dřevěná vyhlídková plošina, která vám poskytne ještě lepší výhled do okolí (pokud budete mít štěstí a bude všude jasno).

Z Velké Deštné se vydáte po červené turistické značce, tzn. Jiráskově cestě, hřebenovce, která díky svému umístění na hřebeni hor vede relativně po rovině, občas dokonce i z kopce. Minete rozcestí Jelenka a na daším rozcestí, Pod Homolí, vyměníte červenou značku za modrou, která vás svede na jednu stranu do Orlického Záhoří nebo na druhou stranu hor do Zdobnice. Čeká vás teď pro změnu zase klesání - které je sice zpočátku příjemné, ale pro klouby s plnou zátěží to není nic moc...

 

Za čím jedeme?

Rozhodně za krásnou přírodou Orlických hor. Stoupání ze Zákoutí do Luisina údolí stojí za to, pokud má člověk ještě sílu dívat se kolem.

Rozhled z Velké Deštné také stojí za to. Je možné z ní přehlédnout takřka celé Orlické hory, při dobrém počasí jsou vidět Jeseníky nebo Krkonoše.

 

Ostatní informace

Vstupné do přírody se (naštěstí) neplatí, takže vaši peněženku zatíží jen doprava na místo a případné ubytování a stravování v horských boudách.

ObrazekObrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář